Göz altı torbaları nasıl yok edilir? Neden olur?

Göz altı torbaları aslında göz boşluğunun bulunduğu kemik yapısı içerisinde gözleri korumakta olan yastıklardır. Ancak insan yaşı ilerlemesiyle birlikte, bu yastıkları o bölgede taşımakta olan yapıların gevşemesiyle fıtık halini alırlar ve istenmeyen bir görüntüye sebebiyet verirler. Göz altı torbalarıyla mücadele etmek için öncelikle göz altı torbalarının neden kaynaklandığının ve hangi aşamada olduğunun belirlenmesi gerekir.

Göz altı torbalarının oluşma nedenleri şunlardır:

  • Uykusuzluk,
  • Stres,
  • Fazla ağlamak,
  • Hava koşulları,
  • Yaşlılık gibi genetik nedenler.

Eğer göz altı torbaları; yorgunluk, uykusuzluk gibi sebeplerden kaynaklanan başlangıç aşamasındaysa dinlendirici ve göz altı dokusunu sıkılaştırmaya yarayan dermokozmetik ürünler, uyku düzenine dikkat etmek gibi çözümler yeterlidir. Ayrıca yer çekimi ile mücadele etmek adına başınızın altına bir yastık daha koyarak uyumanız şişlikleri azaltacaktır. Göz altı torbaları için yeşilçayı da bir silah olarak kullanabilirsiniz. Yeşilçayın içerisinde barındırdığı kimyasallar antioksidan barındırdığı için vücudun çoğu bölgesinde yer alan şişlikleri azaltma etkisi vardır.

Göz altı şişlikleri ile mücadele etmek adına gözlerine salatalık koyan insanlarla mutlaka karşılaşmışsınızdır. Bu yöntem gerçekten de işe yaramaktadır. Ancak insanların bu konuda yanıldığı bir nokta var ki; o da göz altı şişliklerine aslında salatalığın değil salatalığın yaratmış olduğu o soğuk atmosfer göz altı torbalarına iyi gelmektedir. Yani göz altı torbalarınıza, salatalık yerine buz kompresi uygulamanız, şişlikleriniz için yine aynı etkiyi uyandıracaktır.

Yukarıda bahsi geçen tüm yöntemler başlangıç aşamasındaki göz altı torbaları için geçerliydi. Eğer göz altı torbaları genetik nedenlerden ve yaşlanmadan kaynaklanıyorsa bunlardan kurtulabilmek için bir estetik cerrahına başvurup bıçak altına yatmak gerekiyor.

Check Also

Göz Altı Mor Halkalardan Kurtulmanın Yolları

Göz kapakları vücudumuzun en ince ve yumuşak bölgeleridir.Normal cildimiz 2 mm kalınlığındadır, göz kapağımız ise …