Lazer İle Kırışıklık Tedavisi Yapma

Yaklaşık 10 yıl önce karbondioksit (CO2) lazer ile kırışıklık tedavisi uygulamaları başlamıştır. O yıllarda CO2 lazer uygulamaları yaygın olarak kullanılmakta ve etkileri oldukça iyi idi. Ancak oluşan kızarıklık ve ödem 6-8 ay kadar sürebiliyor, uzun ve zahmetli geçen iyileşme dönemi ise hastaları oldukça zorluyordu.

Kırışıklıkların Tedavisinde Erbium Lazer

CO2 lazerlerden daha güçlü olan, teknolojileri yenilenen Erbium lazerler ile oldukça etkili sonuçlar alınmakta ve iyileşme dönemi çok daha kısa olmaktadır. Teknolojik Estetik Uygulamaları kapsamında Erbium lazerlerin kullanımı, sonuçlarının çok daha iyi ve çok daha az ağrılı olması sebebiyle artmaktadır.

Cilt, Epidermis ve Dermis adında iki tabakadan oluşur. Epidermis tabakasıcildin yüzeysel kısmıdır ve oldukça incedir. Ayrıca alt tabakaları da kaplar. Yüzeysel cilt lekeleri, yüzeysel izler, benler, güneş hasarları ve ince kırışıklıklar bu tabakada oluşur. Dermis tabakası, ter bezleri, kollajen lifleri, yağ bezleri, cilde rengini veren pigment hücreleri gibi önemli unsurların bulunduğu bir tabakadır. Bazı benler ve doğum lekeleri de bu tabakada bulunur ve hafif veya derin akne izleri bu tabaya kadar ulaşabilir.

Cildin bütün katmanlarında etkili olan Erbium lazerler kırışıklıklardan, sivilce izlerine, cilt lekelerinden deride oluşan kabarık izlerine kadar hepsinde güvenle kullanılır.

Erbium lazerle neler tedavi edilir?
Akne izleri (Skarı)
Yaşlılık lekeleri
Güneşin sebep olduğu hasarlara bağlı lekeler
İnce kırışıklıklar
Renk düzensizlikleri

Epidermis’e etkisi

Epidermis yani derinin üst tabakası dikkatlice soyularak kırışmış, yaşlanmış deri yüzeyi yerine yepyeni ve pürüzsüz bir cildin gelmesi sağlanır. Yüzdeki kırışıklıklar cilt yenileme işlemi ile tedavi edilebileceği gibi, özellikle dudak ve göz etrafındaki kırışıklıklar için en iyi tedavi şekillerinden biridir.

Cerrahi ya da travma sonrası oluşmuş izler ya da akne (sivilce) izleri tedavi edilebilir ancak fazla derin izler tamamen düzelemez. Yine de büyük oranda iyileşme gerçekleşir. Birçok iyi huylu yaşlılık belirtileri de kolaylıkla tedavi edilir.

Yüz germe ameliyatı ardından oluşan yüzdeki gerginlik, Erbium lazerle kırışıklık tedavisi sayesinde oluşmaz. Cilt yenilenip gençleşeceğinden ortaya oldukça canlı ve dinamik bir cilt çıkar. Yüz gerdirme ameliyatı ile tam olarak düzelemeyen ağız ve göz etrafındaki ince çizgiler, lazer ile cilt yenileme işlemi sayesinde o bölgede oldukça iyi sonuçlar verir. O bakımdan çoğunlukla yüz germe ile birlikte bu işlem kullanılır.

Lazerle kırışıklık tedavisi sırasında sedasyon, genel veya lokal anestezi uygulanır. Teknolojik estetik uygulamaları kapsamındaki bu uygulama basit soğutma yöntemi ile yapıldığından ciddi bir anesteziye gerek duyulmaz. Lazerle kırışıklıkların tedavisi sonrası hastanın iyileşme süreci ağrısız olur ve uygulama sonrası işlem yapılan bölge pansuman ile kapatılır. Uygulama yapılan alanın rengi pembedir ve bu dönemde cilt güneşe karşı oldukça hassastır. Bu yüzden hasta doktorun önerdiği güneş koruyucuları kullanmalıdır. Hasta bu renk değişikliklerini isterse makyajla kapatabilir. Ciltteki pembe görünüm genelde 1 ay sonra kaybolur. Teknolojik estetik uygulamalarından olan lazer ile kırışıklık tedavisinin ardından iyileşme süreci 7-10 gün civarıdır. Yapılan bu uygulamanın ardından hasta sağlıklı bir cilde kavuşur. Derin çizgiler belirgin olarak azalır, deri rengi ve dokusu ise düzelir.

Cildin alt ve üst tabakasına Er-YAG lazer ile etki

Erbium yag lazerler derinin sadece üst tabakasının yenilenmesinin yetmeyeceği durumlarda, derinin alt tabakalarını sıkılaştırmak ve gençleştirmek için kullanılır. Tek fark, lazer ışınları küçük parçalara ayrılarak yani fraksiyone edilerek, noktalama şeklinde derinin derinlerine etki etmesi sağlanmaktadır. Fraksiyonel lazer de bir Er-YAG lazerdir. Cildin en üst tabakası tarafından emilen ER-YAG lazer, cilt soymada kullanılan çok nazik bir ışıktır. Fraksiyonel lazerler ise 1.3cm2’lik bir bölgede mikron çapında birçok lazer ışınını aynı anda cilde gönderen cihazlardır. Er-YAG ışını cildin hem üst hem de alt tabakasında delik açar ve bu çok küçük yaralar vücudun diğer bölgelerinde oluşmuş yaralar gibi kasılarak iyileşir. Cildin en üst tabakasına herhangi bir pansuman gerekmez. Sonuç olarak, uygulama yapılan alan toparlanmış, sıkılaşmış, çatlaklar, kırışıklıklar ve cerrahi ya da travma sonrası oluşmuş izler azalmış, akne çukurları küçülmüş olur.

Uygulama sırasında çok hafif bir yanma hissi ve uygulama sonrası bölgede kızarıklık ile hassasiyet oluşabilir. Uyuşturucu kremler sayesinde bu hassasiyet dindirilebilir. 7-10 saat içinde ise tamamıyla geçmiş olur.
Uygulamadan sonra kızarıklık başlasa da 24 ila 48 saat içinde tamamen kaybolur. 48 saat sonra hafif kabuklanmalar olsa da, 24-36 saat içinde onlar da kaybolacaktır. Hasta 4’üncü gün normal yaşantısına dönmüş olur. Bu geçen 4 günlük dönemde yaraların hızla iyileşmesi için hastalara özel kremlerden kullanması önerilir. Tedavi, probleme bağlı olarak 3 ya da 6 defa üçer hafta aralıklarla tekrar edilir.

Check Also

Kırışıklık Tedavisi Lazer Uygulaması Nasıl Yapılır?

Güneş ışınlarının etkisi ve yaşlanmaya bağlı olarak zamanla yüzümüzde kırışıklıklar oluşmaya başlar. Bu kırışıklıklar yaşımızın …