BOTOX ENJEKSİYONU İLE YAŞLANMAYI GECİKTİRİN

Botox nedir ve nasıl işler?

Bir nörotoksin olan botox, sinir dokusundan çıkan ve kasın kasılmasına sebep olan sinyalleri bloke ederek etkisini göstermektedir. Uygulandığı bölgedeki kasları bloke etmesi ve uzak alanlarda herhangi bir etki göstermemesi özelliğinden faydalanılarak, hareketi bloke edilmek veya zayıflatılmak istenen kas grupları içerisine enjekte edilmek suretiyle kullanılır.

 

Botox ile yapılabilen estetik prosedürler nelerdir?

Botox kullanımı tıp literatüründe yeni değildir ve pek çok hastalığın tedavisinde uzun yıllardan beri başarıyla kullanılmaktadır. Estetik amaçlı kullanımının yaygınlaşması ve başarılı sonuçların alınması ile birlikte başlangıçta kullanılan amaçların dışında, kişiye özel uygulamalar mümkün hale gelmiştir. Botox enjeksiyonunun sadece bir “iğne yapma” olayından ibaret olmadığı, iyi bir anatomi bilgisi ve estetik bakış açısı gerektirdiği unutulmamalı ve her bireyin ihtiyaçlarının farklı olduğu hatırlanmalıdır. Botox uygulamalarını bu konuda eğitim almış bir plastik cerrah ya da dermatoloğun yapmasına özen gösteriniz, böylecee tek bir elden çıkmış gibi dümdüz, ifadesiz yüzler, alınlar, şaşkın bakışlı kaşlar görme ihtimalimiz umarım çok daha azalacaktır.

Botoxun estetik amaçlı kullanım alanlarını şöyle özetleyebiliriz;

—alın, iki kaş arası, göz kapağı çevresi, dudak çevresi kırışıklıkların giderilmesi

—kaş kaldırılması

—burun ucu kaldırılması

—ağız köşelerinin kaldırılması

—burun heriki yanındaki kırışıklıklar

—boyun bantları ve kırışıklıkları

 

Plastik Cerrahide botoksun başka kullanım alanları var mıdır?

Yukarıda saydığımız estetik amaçlı uygulamalar dışında, botoksu pek çok amaçla kullanmaktayız. Ancak burada plastik cerrahlar olarak uygulamalarını yaptığımız 2 konudan bahsetmek gerkir. Bunlardan birisi hiperhidrozis olarak tanımladığımız aşırı terlemedir. Özellikle, koltuk altı, avuç içi ve ayak tabanı bölgelerindeki terleme probleminin çözümünde botox enjeksiyonundan faydalanmaktayız.

Diğer çok önemli bir uygulama alanımız ise, migren tedavisidir. Burada migren ataklarının başladığı tetik noktalara botox tedavi amaçlı uygulanabileceği gibi, bu noktaların tespit edilmesi ve ardından hastanın kalıcı tedavi için cerrahiye aday olup olmadığının anlaşılması içinde kullanılmaktadır.

 

Botox ne kadar sürede etkisini gösterir?

Botox uygulamasından sonra 2-3 gün içerisinde etki gözlenmeye başlar, ancak etkini tam olarak oturması genellikle 1 haftayı bulmaktadır.

 

Botox enjeksiyonu ağrılı mıdır?

Botox enjeksiyonu ağrılı bir işlem değildir, ancak kişilerin ağrı eşiklerine göre algılamaları farklı olmaktadır. Dolayısıyla gerektiğinde sinirleri uyuşturarak yada buz uygulaması veya, anestezik krem uygulamaları daha konforlu bir uygulama sağlanacaktır.

 

Ne kadar süreyle tekrarlamak gerekir?

Zaman içerisinde tekrarlayan uygulamalar ile bu süre değişsede, genellikle uygulanan botox un etkisi 4-6 ay içerisinde geçmekte ve kas aktivitesi tekrar eski haline dönmektedir.

Check Also

Botox uygulamasının riskleri nelerdir?

Botox uygulamasının riskleri nelerdir?   SORUNUZUN CEVABI:   Bu konuda eğitim almış uzman kişiler tarafından …