Siyah Nokta Oluşumunu Engellemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Siyah noktalar herkesin karşı karşıya kaldığı en önemli cilt problemlerinden biridir. Siyah nokta oluşumunu engellemek için yapılması gerekenler şu şekildedir:

  • Siyah nokta oluşumunu engellemek için kimyasal içeriğe sahip olan temizleyici maddeler kullanmamaya özen gösterin. Unutmayın ki cildiniz kimyasal içerikli sert ürünlere karşı daha fazla tepki verebilir ve ekstra yağ üretimi olabilir. Yağ üretiminin artmasıyla birlikte siyah nokta oluşumu daha da artar.
  • Az makyaj yapmaya özen gösterin. Makyaj malzemeleri cildinizin yağlanmasına neden olacağından siyah nokta oluşumu artabilir.
  • Yüzünüzü günde iki defa doğal içerikli maddeler kullanarak yüzünüzü yıkayın.
  • Yastık kılıfını haftada bir defa yıkamaya özen gösterin. Çünkü yüzünüzdeki ölü deri ve yağlar yastığınıza bulaşmaktadır. Yüzünüzün yağ ve ölü derilerle sürekli temas etmemesi için mutlaka yastık kılıfınızı düzenli aralıklarla değiştirmeniz gerekmektedir.
  • Yüzünüzde doğal bir sıkılaştırma kullanabilirsiniz. Elma sirkesi doğal bir sıkılaştırıcı özelliği taşır. İsterseniz yüzünüzü yıkadıktan sonra isterseniz nemlendirici sürmeden önce elma sirkesini yüzünüze sürebilirsiniz.
  • Ev yapımı peeling tarifleri hazırlayabilir ve yüzünüze düzenli olarak uygulayabilirsiniz.
  • Yüzünüzde fazla yağ olduğunu düşünüyorsanız bir kağıt mendil yardımıyla cildinizi günde birkaç kez temizleyebilirsiniz. Ancak kağıt mendille cildinizi temizlerken nazik davranmaya özen göstermelisiniz.
  • Cildinizi temizlemek ve gözenekleri açmak için haftada iki defa buhar banyosu yapabilirsiniz. Buhar banyosu sayesinde cildinizdeki gözeneklerin hepsi açılacak ve tıkanıklık tamamen ortadan kalkacaktır.
  • Siyah noktalar gözeneklerin sebum maddesiyle tıkanması sonucu oluşan ve oksijenle teması halinde siyah renge dönen cilt problemidir. Siyah nokta oluşumunu engellemenin en kolay yolu cildi temiz tutmak ve cildin günlük bakımını aksatmadan yerine getirmektir. Bitkisel tedavi yöntemleri de siyah nokta oluşumunu engellemek adına çok önemli bir yere sahiptir. Birçok bitkisel tedavi yöntemini kullanarak siyah nokta oluşumunun önüne geçebilirsiniz.

Check Also

Sivilce Tedavisinde Bitkisel Yöntemler

Sivilce Tedavisinde Bitkisel Yöntemler

Soda Tedavisi Uygulanabilir Yemek sodası kırmızı sivilce lekeleri için son derece faydalıdır. Yemek sodası kullanarak …