Varisi Önlemek İçin Öneriler

Varis kesin olarak önlenebilen bir durum değildir. Varis yıllar içinde bacağa binen yükten dolayı oluşan damarların etkilenmesiyle oluşan bir durumdur. Bu durum birden ortaya çıkmayan bir durum olduğu için kaçınılmaz olarak bacaklara yük bindirildiği için kesin olarak önlenebilir bir durum değildir. Ancak varisten korunmak, oluşumunu yavaşlatmak ve ağrılarını azaltmak için yapılabilecek bazı öneriler bulunur. Öncelikle varisin oluşmasına yol açan uzun süre ayakta kalmak ve fazla kilo oluşumunu durdurmak varisin oluşumunu en çok etkileyen ve geciktiren etmenlerin başında gelir. Bacak kaslarının çalıştırılması için düzenli olarak bacak egzersizi yapılmalıdır. Yürüyüş yapmak ve bisiklete binmek varis oluşumunu durdurur. Diğer yandan uzun süre hareketsiz oturmakta varise neden olur.

Varis İçin Yapılacaklar

Varis bacaklara aşırı yük binmesi, bacaklarda kanın toplanması ile oluşan bir durumdur. Varis oluşumunu engellemek ve bacak sağlığını korumak için hergün düzenli olarak egzersiz yapılması gerekir. Günlük yarım saat yürüyüş, yüzme, bisiklete binme gibi çeşitli spor aktiviteleri hem varis oluşumunu engeller hem de daha sağlıklı olmanızı sağlar. Uzun süre hareket etmeden ayakta durmak ve uzun süre oturarak çalışmakta varis oluşumunu etkiler. Topuklu ayakkabı varis oluşumunu artıran bir diğer etmendir. Daha çok spor ayakkabı tercih etmeniz gerekiyor. Kilo ve gebelik sonrası hareketsiz yaşam tarzı varis oluşumunu tetikler. Bacakların düzenli olarak soğuk suyla yıkanması hem varisi önler hem de daha genç görünmesini sağlar.

Varis Egzersizleri

Varis tedavi edilmesi gereken ancak tedavi sonrası da düzenli olarak belirli hareketlerin yapılması gereken bir hastalıktır. Varis oluşumunu geciktirmek ve varis tedavisi sonrasında düzenli olarak bacak egzersizi yapılması gerekir. bacakları topuklardan birleştirerek yukarı kaldırmanız ve bu işlemi 3 set halinde yapmanız gerekiyor. Eğer egzersiz yapmakta zorlanıyor veya yaşınız bu hareketleri yapmak için uygun değilse düzenli yürüyüş yapmanız gerekiyor. Diğer yandan bacak kaslarının çalıştırılmasında çok önemli bir görevi olan ve her yaştan insanın binebildiği bisiklet egzersizini de yapmanız gerekiyor. Bu şekilde bacaklardaki kan akışını düzenleyebilir ve varis tekrarını önleyebilirsiniz.

Check Also

Sivilce Tedavisinde Bitkisel Yöntemler

Sivilce Tedavisinde Bitkisel Yöntemler

Soda Tedavisi Uygulanabilir Yemek sodası kırmızı sivilce lekeleri için son derece faydalıdır. Yemek sodası kullanarak …