Pilates Eğitmeni Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İyi bir pilates hocasının size soracağı ilk soru fiziksel olarak herhangi bir sağlık sorununuzun olup olmadığı ve yakın zamanda herhangi bir ameliyat geçirip geçirmediğinizdir.

Pilates eğitmeninizi seçmeden önce bedeninizin sağlık durumunu iyi bilmeniz gerekmekir. İyi bir pilates hocasının size soracağı ilk soru fiziksel olarak herhangi bir sağlık sorununuzun olup olmadığı ve yakın zamanda herhangi bir ameliyat geçirip geçirmediğinizdir. Mesela omurganızda fıtık veya benzeri bir sorun varsa bazı hareketlerin yapılmaması gerekmektedir. Yine aynı şekilde dizinizde bir sağlık sorununuz varsa diz üstü yapacağınız hareketlerde ağırlığınız dizinize yük olacak ve oradaki sorun daha da içinden çıkılmaz bir hal alacaktır. Yakın bir dönemde ameliyat geçirdiyseniz, egzersiz yapıp yapamayacağınıza dair doktorunuzdan onay almanız gerekecektir.

Isınma

Her şey yolunda, derse başladınız. İyi bir pilates eğitmeni işe bedeninizi ısıtarak başlar. Bazı hafif hareketlerle boyun, kollar, bacaklar ve yan taraflarınız ısıtılır. Isınmadan derse başlamak sakatlanma riskini arttırır, bu yüzden ısınma şarttır.

Prensipler

Isınmadan sonra egzersiz hareketleri için önünüzde yaklaşık 50 dakika var. Bu 50 dakikada Joseph Pilates’in tasarladığı egzersiz hareketleri birinden diğerine akarak geçer. Mesela eğer yan karın kaslarınız çalışıyorsa bir sonraki hareket alt karın veya üst karın kaslarınız olmalıdır. İyi bir pilates hocası pilatesin tüm prensiplerini ve insan anatomisini bilir. Bu prensiplerin içinde nefes de vardır. Nerede nefes alıp nerede nefes vereceğiniz çok önemlidir. Eğitmeniniz size nerede nefes alıp vereceğinizi mutlaka hatırlatacaktır. Eğer nefesi kullanmazsanız pilates egzersizlerinden tam bir verim alamazsınız ve pilatesi %70 eksik yapmış olursunuz!

Disiplin

Pilatesin temel prensiplerinden biri de konsantrasyondur. Harekete konsantre olmak zorundasınız çünkü orada egzersiz hareketi yaparken beyin ile kas arasında bir iletişim kuruluyor. Eğer grup dersi alıyorsanız sınıfta sessizlik hâkim olmalı. İyi bir pilates eğitmeni gruptaki öğrencilerin kendi aralarında konuşmasını veya sürekli soru sormasını engellemelidir ki işinizi tam yapabilin. İyi bir pilates eğitmeni grup disiplinini iyi sağlamalı ve tüm soruları dersten sonra alıp, cevaplayabilmelidir.

Check Also

Karın Düzleştirmek İçin Pilates Hareketleri

Düzenli ve sitikrarlı yapanlar için pilates kadınların bir numaralı vücut güzellik kurtarıcısıdır. kim siterki sarkmı …