Pilates Egzersizlerini 3-6 Ay Düzenli Olarak Yapmanın Faydaları

Bedenimiz omurgamızın ayakta tuttuğu, omurgayı da kasların desteklediği birbiriyle uyumlu ve mükemmel bir sistemle çalışır. Göğüs kafesi ve leğen kemiği arasındaki “hara” olarak adlandırılan bölge bizim güç kaynağımızdır. Omurgayı ayakta tutan esas kaslar hara dediğimiz bölgede iç karın kaslarıdır. Dışta bulunan karın kaslarımız ise o bölgede bulunan hayati organlarımızı bir bakıma korur. Kollarımız ve bacaklarımız bu güç kaynağından kontrol edilir.

Pilates tekniği hara bölgesine odaklanır. Yani bu bölgede bulunan kaslar pilatesle güçlendirilir. Bu bölgedeki kaslar güçlendiği zaman omurga daha dik durmaya başlar. İçteki kaslar güçlenip sıkılaştıkça göbeğimiz omurgaya doğru çekilmeye başlar, bu da daha düz bir karın görünümü demektir. Güçlenen kaslar omurgamızı destekledikçe omurları sıkıştıran ağırlık azalmaya başlar, bu da sırt ve bel ağrılarının ortadan kalkması demektir.

Denge, hayatımızı yönlendirmesi gereken bir felsefe, bedenimizin izlemesi gereken bir sistemdir. Aslında dengenin kısaca anlamı ne eksik ne fazladır. Bedenimizde fazla gelişmiş veya fazlaca zayıf kalmış kas varsa bedenimizin dengesini kuramayız, sistemde bir eksiklik var demektir. Pilates tüm vücut kaslarını eşit oranda çalıştırdığı için dengeyi kolayca oturtabiliriz.

Pilateste yapılan bazı hareketler kasları esnetmeye yöneliktir, esnek bir omurga biyolojik yaşın genç olması demektir. Pilateste yapılan egzersizler ve nefes uygulamalar biyolojik yaşı gençleştirir. Kısaca pilates hobi amaçlı yapılan bir spor değil hayatımızda yapmamız gereken bir egzersizler bütünüdür.

Check Also

Karın Düzleştirmek İçin Pilates Hareketleri

Düzenli ve sitikrarlı yapanlar için pilates kadınların bir numaralı vücut güzellik kurtarıcısıdır. kim siterki sarkmı …